Ілюстрація REUTERS

Побічною дією пандемії COVID-19 стало те, що близько 70% дітей у світі більше не сидять за партами в класах. І навіть там, де школи поступово знову відкриваються, повернення до норми немає.

Про це пише Bloomberg, додаючи, що в Берліні діти почали ходити на уроки змінами. Їхній навчальний час в цьому академічному році вимірюється годинами, а не тижнями. Можливо ще багато років діти будуть значно менше проводити часу за партами у справжніх школах.

"Це порушення традиційної освіти може закінчитися дуже погано, а може й на диво добре", - йдеться в статті.

Читайте такожУ Китаї школярі носитимуть браслети для вимірювання температури онлайн

Песимістичний сценарій цілком легко уявити. А от оптимістичний вимагає зухвалості, щоб вигадати, як можна використати пандемію як шанс винайти шкільну систему наново. Але як саме? Видання звертається по ідеї до  Села Хана - засновника Khan Academy, некомерційної організації в Кремнієвій долині, яка забезпечує безкоштовні інструменти для навчання. З початку пандемії сервери академії почали особливо нагріватися, оскільки вчителі, батьки й студенти звертаються по допомогу з дистанційним навчанням і організацією школи вдома. Однак, цікаве не те, як у Khan Academy йдуть справи, а як вона уявляє собі еволюцію школи.

В нормальній школі, яка всім добре відома з часів індустріалізації, вчителі часто витрачають багато часу на читання лекцій здебільшого пасивним і відстороненим учням, які не дуже слухають, що їм кажуть. Потім діти йдуть додому виконувати завдання, а згодом здають контрольні роботи для перевірки засвоєння матеріалу. Часто це означає, що потрібно здавати стандартизовані тести.

Але тепер це навчання перевернулося дороги дном. Діти дивляться вдома лекції, які записали або їхні вчителі, або найкращі викладачі світу. Вдома вони виконують вправи, за чим вчитель може наглядати. До моменту приходу в реальний клас діти готові до індивідуального навчання. А вчителі ділять їх на невеликі групи або ж працюють з кожним окремо, щоб розширити одні знання і заповнити деякі прогалини.

Читайте такожГреція відновлює навчання випускних класів

Сел Хан називає "перевернуті" уроки "змішаними". Вони проходять більш жваво, ніж раніше. Вчитель може ефективніше використати навчальний час, щоб допомогти дитині на її рівні навчання. Тож процес, який раніше був пасивним, тепер став активним. Лекції, які доводиться зараз дивитися вдома, можна поставити на паузу, відмотати назад й прокоментувати в спеціальному чаті. Урок проходить інтерактивно. Важливіше те, що діти так можуть вчитися у власному темпі, а не в тому, який в середньому притаманний для їхнього класу.

Технологічно все це вже зараз цілком можливо не лише в академії Хана. Такі можливості дають численні інструменти "освітніх технологій".

"Якщо ви не бачите їх у школі своїх дітей, це означає, що вчителі ще не встигли підлаштуватися під обставини. Особливо це стосується людей певного віку, які мають справу з такими речами вперше в житті. Багато хто використовує інтернет лише для того, щоб розіслати завдання, а не взаємодіяти. Тому однією з головних цілей стало перенавчання самих вчителів. Але вчителі, у яких є профспілки, повинні бути відкритими до змін", - йдеться в статті.

Читайте такожВихід із локдауну COVID-19: як країни Європи починають пом'якшувати карантин (фоторепортаж)

Але, зрештою, в цьому суть кризи: позбавити суспільство застарілого мислення й привести до нових, кращих звичок. В "ідеальному світі" інтернет можна використати для навчання й засвоєння базових концепцій і фактів. А потім використати зустрічі в Zoom і короткочасні особисті зустрічі для виконання креативних і соціальних проектів, для проведення дебатів і обговорення питань. Таким чином, сократичні діалоги знову можуть повернутися. Стародавній філософ Сократ ніколи нічого не записував й ніколи не ходив у клас. Замість цього він ходив по Афінах зі своїми учнями й ставив їм питання, поки вони не зрозуміють щось краще. Деякі його вихованці, такі як Ксенофонт і Платон, врешті стали успішними.

Читайте такожУ Міносвіти назвали дати проведення цьогорічного ЗНО

Звісно, романтизувати все це не варто, тому що реальність значно жорсткіша. Після спалаху пандемії коронавірусу деякі діти, перейшовши на дистанційне навчання, взагалі зникли з радарів учителів. Вони просто не з'являються в мережі. Але з новими скороченими графіками вчителі можуть телефонувати додому, як це роблять деякі лікарі.

Також видання пропонує відмовитися від довготривалих літніх канікул, які стали рудиментом аграрної ери, коли дітей відправляли збирати врожай на полях. За довге літо учні забувають матеріал. Натомість краще зробити канікули коротшими і частішими впродовж всього року, щоб скоротити стрес під час навчання.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ